Babalar Günü ne zaman 2023? Babalar Günü ne zaman ayın kaçında? Babalar Günü tarihte ilk ne zaman kutlandı ne zaman resmileşti?

Hayatımızda çok özel bir yere sahip olan bizi her vakit koruyup kollayan, tüm imkanlarını bizler için seferber eden babalarımız için bu özel günde ona söylenecek hoş bir kelam alınabilecek kolay bir armağan onların en memnun bireyler olmasını sağlayacak. Pekala, Babalar Günü ne vakit? Babalar Günü ne vakit ayın kaçında? Babalar Günü tarihte birinci ne vakit kutlandı ne vakit resmileşti? İşte ayrıntılar haberimizde…

BABALAR GÜNÜ NE VAKİT 2023?

Her yıl, Haziran ayının 3. pazar günü Babalar günü olarak kutlanıyor. Babalar günü 2023 yılında ise 18 Haziran’a denk geliyor.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü üzere babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış lakin bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelendi.
Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü birinci defa 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane kentinde kutlandı. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; lakin resmi olarak Babalar Günü ilan etmedi. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı. 1972 yılındaysa lider Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir