Büyükada’daki tarihi Taş Mektep restore edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığına bağlı “İBB Miras” takımları, 19. yüzyılda Fransız mimar Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen, 1922 yılında belediye tarafından satın alınan, 1979’a kadar ilkokul ve ortaokul olarak hizmet veren Taş Mektep’te onarım çalışması başlattı.

Çalışmaların tamamlandığı yerde düzenlenen törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adalar Belediye Lideri Fazilet Gül, CHP İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş ile bazı vatandaşlar katıldı.

İBB Başkanı İmamoğlu, yaptığı konuşmada, Adalar’ın kendileri için başından beri unutulmaz bir hazine olduğunu söyledi.

Burasının temsil ettiği kıymetleri müdafaada sorumlulukları olduğunu belirten İmamoğlu, “İstanbul’un tarihini çocuklarımıza, torunlarımıza, gelecek jenerasyonlara aktarmak da bizim sorumluluk alanlarımızın tahminen de birinci sıralarında bulunuyor. Bu şuurla, adanın unutulmuş, biraz da kenara itilmiş bir yapısını hak ettiği bedele kavuşturmak heyecan verici. Yani Taş Mektep’i, adaların yeni kültür merkezi, bir ömür alanı, bir buluşma yeri, hoş anıların biriktirildiği, dünyanın çok hoş sanatkarlarının tahminen bir kısım söyleşilerinin, buluşmalarının, stantlarının olduğu bir yere dönüşmesi nitekim heyecan verici.” diye konuştu.

“YENİ JENERASYON KÜLTÜR MERKEZİ HALİNE DÖNÜŞECEK”

Ekrem İmamoğlu, görevlilerin Taş Mektep’i daha güçlü hale getirmek için çalıştıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Ahşabından demir elemanlarına, yapısal çatlaklarından peyzajına, inanın her bir köşesine, her bir kirişine, ağacına itina gösterdiklerini gördüm. Taş Mektep, bugünden itibaren içinde stant salonu, sanat alanları, kütüphanesi, kafesi, İstanbul Kitapçısı ve açık hava amfisiyle yeni kuşak bir kültür merkezi haline dönüşecek. Burada bulunan kütüphanemiz, yüzlerce kitabı vatandaşlarımızla buluşturacak. Kütüphane kataloğuna çok yakında, bilhassa ada mirasını anlatan ve adayla ilgili bilgi almak isteyenler için de hoş bir koleksiyon eklenecek. Alanda oluşturduğumuz Beltur Kafe, Taş Mektep ziyaretçilerine çok ihtimamlı lezzetler sunacak. Stant salonumuz, buraya kültür faaliyetleri ismine çok özel buluşmaları sağlayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir