‘Buz üzerinde paten yapıyorlar’

Toplumun çabucak hemen her kesiti için hayli güç geçen bir yılın akabinde, yeni bir yıla hem ekonomik hem de politik birçok belirsizliğin peşinden sürüklenerek giriyoruz. 2023 yılına ait beklentilerini sorduğumuz Ekonomist Atilla Yeşilada kelamlarına “Anketlerde durum malum muhalefet önde gidiyor hasebiyle hükümet de elinden geleni gerisine koymayacak. Lakin iktisatta istikrarlar o kadar bozuk ki seçmenin gönlünü almak için yapılan her şey öbür bir alanda problemleri büyütüyor” diyerek başladı.

FATURA SEÇİMDEN SONRA

Seçime birkaç ay kaldığını söyleyebileceğimiz bugünleri “Seçimden evvel bir buz üzerinde paten yapılıyor” tabirleriyle kıymetlendiren Yeşilada, “Her an seçimi kazanayım derken abartılı bir siyaset ile istikrarlar kaybolabilir, yeni bir kur şoku yaşayabiliriz. Enflasyon toplumsal huzursuzluğa neden olabilir” dedi. 2024’teki lokal seçimlere işaret eden Yeşilada mevcut iktidarın devamı halinde ise tüm bu yaşananların seçimden sonra yaşanabileceklerin yanında sıfır kalacağını söyledi. “Şu anda yapılanların faturasını seçimden sonra öderiz” diye devam eden Yeşilada, “Sıra o faturayı ödemeye geldiğinde en yumuşak karnımız cari açık olacak, para tükendiğinde senede 40 milyar dolar cari açık nasıl finanse edilecek… 2024’te mahallî seçimler var… Bu hükümet bu ekonomi seti ile seçimi kazanırsa lokal seçimlere kadar neden iktisat siyasetlerini değiştirsin ki? Halkımız da destekliyor demektir. 2024’e kadar ekonomiyi yüksek viteste tutalım yaklaşımı ödemeler istikrarı krizi riskini önemli oranda artırır. Türkiye klasik kaynaklardan aslında finansman bulamıyor. Katar, Arabistan da daima bizi besleyecek değil” formunda konuştu.

AKP’nin yanlış siyasetleri üretim gücünü zayıflattı

Asgari fiyatın akabinde emekli ve kamu çalışanlarına da enflasyon üzerine artırım yapılması gerekeceğini belirten Atilla Yeşilada, “Zamlar tekrar enflasyon yaratacak sonra ithalat ve cari açık olarak dönecek. 3 ay sonra tekrar artırım yapılacak. Batılı merkez bankalarının en çok korktuğu fiyat enflasyon spirali bu. Türkiye’de üretimin bunu karşılayacak kapasitesi yok. Daha fazla üretebilecek gücü kalmadı. AKP’nin yanlış siyasetleri sonucu üretim tarafı zayıfladı” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir