Küresel piyasalar Çin endişesini geride bırakıyor

Küresel pay senetleri piyasaları Çin’deki dalgalanmanın gölgesinde bugün yükselişini koruyor. ABD’de bilanço döneminin olumlu geçmesi endekslerde tesirini gösteriyor.

S&P 500 endeksi pazartesi gününü yüzde 1,2 yükselişle kapatırken Nasdaq 100 yüzde 0,9 artıda günü tamamladı.

İki endekste vadelilerde yeni süreç gününde hudutlu yükseliş izleniyor.

S&P 500 şirketlerinin yaklaşık beşte biri bilanço açıkladı ve bilanço açıklayanların çoğunluğu beklentinin üzerinde kâr duyurdu.

Çin’deki toparlanmanın yanı sıra başka Asya Pasifik endeksleri de ralli yapıyor.

Japon Topix’te günlük primi yüzde 1’i aştı, Avustralya S&P/ASX 200 de primli.

Risk iştahının yükselmesi tahvil getirilerine düşüş olarak yansıyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi dört baz puan düşüşle yüzde 4,21 düzeyinde.

Euro ve sterlinin yükselmesiyle birlikte Bloomberg Dolar Endeksi geriliyor. Müdahale için gözlerin çevrildiği dolar/yen ise yatay.

ÇİN PAYLARINDA TOPARLANMA

Çin payları tarihi düşüşün akabinde tabandan alım takviyesi ile toparlanıyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in üçüncü devrinde piyasa aykırısı uygulamalarını güçlendireceği beklentisiyle Hong Kong Hang Seng Çin Şirketleri Endeksi pazartesi gününü yüzde 7,3 düşüşle 2008’den bu yana en düşük düzeyde kapamıştı.

Söz konusu endeks bugün yüzde 2’den fazla yükseldi. Hang Seng Teknoloji endeksi de yüzde 6’yı aşan toparlanma sergiledi. Çin CSI 300 ise yüzde 1 artıda seyrediyor. Toparlanmada tarihi düşüşün akabinde yatırımcıların Çin paylarını ucuz düzeylerde görmesinin de tesiri oldu.

JPMorgan’ın “hisse iyimser” stratejisti Marko Kolanovic’e nazaran Çin paylarında yaşanan çöküş temellerden kopuk bir biçimde gerçekleşti ve gelinen düzeyler yatırımcısına alım fırsatı sunuyor. Allianz Küresel Investors da Çin’in kovid önlemlerini kısa vadede kaldıracağını öngörerek yatırımcılarına Çin’in turizm ve cümbüş bölümlerindeki tartısını artırması tavsiyesi verdi. Kur cephesinde ise yuan zayıflığını koruyor.

Dolar/onshore yuan kuru yüzde 0,6 yükseldi ve 7,3084 ile Aralık 2007 tepesine ulaştı. Çin Merkez Bankası’nın yuanı daha zayıf bir düzeyde sabitlemesi bankanın yuan zayıflamasına müsaade verdiği formunda yorumlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir