Şam’dan ‘dörtlü toplantı’ açıklaması: Türkiye’nin Suriye’den çekilmesi görüşüldü

Türkiye, Suriye, Rusya ve İran Savunma bakanları ve istihbarat müsteşarlarının Moskova’da gerçekleştirdiği toplantının akabinde, Şam idaresinden tepeye ait açıklama geldi. Suriye Savunma Bakanlığı, toplantıda Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesinin görüşüldüğünü bildirdi.

Görüşmenin ‘olumlu’ geçtiğini aktaran Suriye devlet ajansı SANA’nın haberinde, şu tabirler kullanıldı: “Suriye, Rusya, İran ve Türkiye’nin savunma bakanları bugün Moskova’da Türk kuvvetlerinin Suriye topraklarından çekilmesini ve milletlerarası M4 otoyoluna ait muahedenin uygulanmasını görüştüler.”

AKAR: SURİYELİLERİN ALEYHİNE BİR DURUM KELAM KONUSU DEĞİL

Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Lideri Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Ali Mahmud Abbas, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Reza Aştiyani ve Rusya, İran ve Suriye istihbarat liderleri ile ‘dörtlü toplantı’da bir ortaya gelmişti.

Akar, sabah saatlerinde başşehir Moskova’dan ayrılmadan evvel Vnukova Havalimanı’nda, toplantıya ait değerlendirmelerde bulundu. Akar, şöyle konuştu: “İster Türkiye’de, ister Suriye’de bir arada olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Hiçbir biçimde onların aleyhine bir durum kelam konusu değil. Onları zora sokacak bir karar almamız da konu bahis olamaz. Herkesin bunu bilmesi ve buna nazaran davranması lazım.”

ANKARA’NIN DESTEKLEDİĞİ SİLAHLI KÜMELER TEPKİLİ

Suriye’nin kuzeyinde tesirli silahlı İslamcı kümelerden Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) ve Türkiye ile yeterli bağları bulunan Ahrar el Şam, Ankara’nın Suriye ile olağanlaşma eforlarına reaksiyon göstermişti. Ahrar el Şam’dan yapılan açıklamada, “Beşar Esad ile hiçbir biçimde uzlaşmaya yanaşmayacağız” denilmişti. İdlib’i denetim eden HTŞ’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin Suriye ile olağanlaşma teşebbüsleri ‘U dönüşü’ olarak nitelendirilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir