Sokaktan hayvan sahiplenmede çip süreci nasıl işleyecek?

Kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılarak kayıt altına alınması mühleti, yılbaşında dolacak. Yılbaşından sonra sokaktan sahiplenilen kimliksiz hayvanlar, belediye barınaklarına müracaat yapılarak Hayvan Bilgi Sistemi (HAYBİS) üzerinden oluşturulan ‘sahiplendirme belgesi’ ile ceza uygulanmadan Konut Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kaydedilebilecek. 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 26 Şubat 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğiyle evcil kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılıp, kimliklendirilmesi için verilen müddet, 31 Aralık’ta sona erecek. Bu tarihe kadar hayvanlarına çip taktırmayanlara, 5199 sayılı kanun kapsamında 1634 TL ceza uygulanacak. Vilayet, ilçe müdürlüklerine ya da bakanlıkça yetki verilen kurum, kuruluş, gerçek yahut hukukî bireylere ilgili beyannameyle müracaat yapılarak hayvanlar kayıt altına aldırılabiliyor. Mühletin dolmasına 10 gün kala ülke genelinde şimdiye kadar yaklaşık 800 bin mesken hayvanı kimliklendirildi.

Ceza uygulanmadan çip takılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye nazaran, yılbaşından itibaren sahipli kedi ve köpekler, 6 aylık yaşa kadar ceza uygulanmadan kayıt altına alınmaya devam edilecek. 6 aylıktan büyük kedi ve köpekler ise vilayet, ilçe tarım ve orman müdürlükleri tarafından idari para cezası uygulandıktan sonra mikroçip uygulanarak kayıt altına alınacak. Yılbaşından itibaren sokaktan sahiplenilen kimliksiz hayvana mikroçip taktırılmak istendiğinde cezai müeyyide uygulanıp uygulanmayacağı da netleşti.

Buna nazaran, sokaktan sahiplenilen kimliksiz hayvanlar ceza uygulanmadan kimliklendirilecek. Hayvan barınaklarına müracaat yapılarak HAYBİS üzerinden oluşturulan ‘sahiplendirme belgesi’ ile ceza uygulanmadan mikroçip takılıp, kimliklendirilen hayvanlar, PETVET’e kaydedilecek.

Çipsiz hayvanlar tedavi edilecek

Kimliklendirilmeyen hayvanların veterinerler tarafından tedavilerinde de kısıtlama olmayacak. Bu hayvanlar, veteriner kliniklerinde kısıtlamaya tabi olmadan tedavi edilecek. Mikroçip takılmayan hayvanların tespiti, el terminalleri (mikroçip okuyucular) ile yapılacak. Rastgele bir aşı ya da tedavi uygulaması sırasında mikroçip bulunmadığı tespit edilen konut hayvanları, vilayet, ilçe tarım ve orman müdürlüklerine bildirilecek ve sahibine para cezası uygulandıktan sonra mikroçip uygulanarak kayıt altına alınacak.

Öte yandan ​’pet shop’ olarak bilinen evcil hayvan mağazalarında kedi ve köpek satışı yasaklanmıştı. Katalog üzerinden çiftlik üzere doğal ortamdan satışı yapılan hayvanlar da çip takılarak sahibine teslim edilecek. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir